top of page
  • Ania

Bazylia

Olejek Basil (Ocimum basilicum - Bazylia pospolita) pochodzi od greckiego słowa basileum (król) i posiada mocny, pikantny aromat, który działa ożywczo i podnosi na duchu. Wczoraj dodalam do oliwy krople olejku z bazylii plus, polałam pomidory - zapach i smak obłędny. Znana nam z małej doniczki stojącej w kuchni lub z sypkiej przyprawy, bazylia ma bardzo dużo właściwości. Olejek z bazylii pomaga odświeżyć umysł oraz przywrócić koncentrację. Używany w masażu działa relaksująco i przynosi ukojenie bolącym mięśniom. Usuwa zmęczenie i dodaje sił. Może być stosowany jako środek przeciwbólowy, również w przypadku bólów brzucha, czy bólów menstruacyjnych. Skuteczny także jako środek przeciwwymiotny, można go stosować przy nudnościach, zaparciach i gazach. Łagodzi objawy kaszlu i przeziębienia. Olejek bazyliowy może być również stosowany w przypadku nadmiernego pocenia się stóp. Ma działanie odświeżające i łagodzące. Stosuje się go również w przypadku różnego rodzaju podrażnień skórnych.

Bazylia znana i używana jest od bardzo dawna, olejek z bazylii stanowił jeden ze składników święconego oleju, którym namaszczano królów. W Grecji znana jest pod wieloma nazwami ludowymi, np. jako „radość gór" lub „chłopięca radość", a doniczki z bazylią umieszcza się w greckich kościołach u stóp ołtarzy.

Uwaga! Bazylia jest co prawda tonizującym i stymulującym olejkiem, ale używana w nadmiarze powoduje zupełnie odwrotne efekty. Używana do kąpieli może wywołać swędzenie i podrażnienie nadwrażliwej skóry, rozcieńczona w oleju bazowym ma jednak pożyteczne działanie poprawiające wygląd skóry.

Sposób użycia: * Rozcieńczony w oleju V-6 w stosunku przynajmniej 1:1 wmasowujemy w wybrane miejsca (spodnia strona stóp, nadgarstki dłoni, kostki, szyja, plecy). * Dyfuzować do 1 godziny do trzech razy dziennie.


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page